Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według gabinet psychoterapii kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien wspomóc w rozprawieniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą ludzie z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Istnieje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować swoje problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i dialogu. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i wyeliminować wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Z powodu błędnego rozumienia czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Trzeba pokonać strach, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę wsparcia w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z widmem rozwodu, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *